Koncertbeszámolók, zenei könyvek értékelései, zenehallgatás

Moha zenét hallgat

Moha zenét hallgat

Special Providence: 20. jubileumi All-Stars koncert – A38, 2024. 11. 15

Metal, prog, jazz, all in one. ZENE. Csak kár, hogy ritkán lépnek fel.

2024. november 18. - Mohácsi Zoltán

special_providence_plakat_b.jpg

A bejegyzés eredetileg a koncert_hu.jpg-n jelent meg   martassist_logo2.pngFotó és videó: MarAssist  

Múlik az idő: a Special Providence húszéves lett az idén.

DE KIK AZOK A SPECIAL PROVIDENCE?

Viszont van olyan sejtésem, hogy ha megkérdezed az ismerőseidet,(hasra ütés) húszból ha egy hallott egyáltalán róluk. Nem azért, mert kismiska-zenekar. Hajjaj, de mennyire nem az! Sokkal inkább azért, mert kis hazánkban az ilyesfajta muzsikára kis érdeklődés van.* 

Nem úgy a nagyvilágban. A SP gyakorlatilag ismertebb a határainkon túl mint itthon. Olyan előadókkal turnéztak együtt mint a Dream Theater, a Spock’s Beard, a Pain of Salvation, Steve Hackett, a Haken, a Beardfish. A koncert promószövege ezt állítja: „fellépői voltak számtalan neves külföldi fesztiválnak és bekerültek az európai progresszív szcéna körforgásába, koncerteztek Japánban, USA-ban és Dél-Amerikában is”

* Mondom ezt úgy, hogy az A38-on majdnem teljesen tele volt a terem a SP koncertjén. De sorolhatnám, kikén nem telik meg nem hogy az A38, de kisebb helyek sem.. Van szerencsére ebben a műfajban pár olyan előadó, akire nagyobb helyszínek is teltházasak (Solaris, iLand), de ez ők a kivételek, a műfaj egészét tekintve ez jobbára ez nem így van. S a közönség létszáma persze egyáltalánnem egyenes arányos a zene minőségével. (Nem mondom el újra, hogy a pandémia előtti Fezenen a Dream Theater koncertjének a végén elmentünk meginni egy sört: a sörpultok a másik színpad előtt voltak, ahol éppen Majka-koncert volt. S a Majka-koncert nézőlétszáma csak egy kicsit volt magasabb mint a Dream Theateré.)

Kezdem az alapoktól. A Special Providence progresszív rock együttes. Ha akarom. Ha máshogyan akarom, progressszív metál. De ha megint máshogyan akarom, jazzrock. Vagy csak simán jazz. Vagy jazz-funky. Vagy fúziós zene.

special_providence_a38_02.jpg

A csuda tudja. A sikerüket minden bizonnyal ennek is köszönhetik. Mármint a kategóriák plasztikusságának, haználhatatlanságának velük kapcsolatban. Mert a muzsika, amit játszanak mindez és egyik sem. Aham, a tulajdonképpeni, leginkábbvaló definíció a zenéjükre ez: ZENE. Pont.

A stílusok, amiket felsoroltam a mankók, hogy úgy nagyjából be tudd lőni, miről is lehet ha, a SP-ről van szó. 

AZ ELŐZENEKARBÓL SOKAT NEM HALLOTTUNK 

Az előzenekarra való odaérés miatt annyira nem törtük magunkat. Mert belehallgattunk több számukba. Olvastam a zenéik alatti kommenteket. Többnyire csuda lelkesek voltak. Amikor több számba is belehallgattunk, mi egyáltalán nem lettünk azok. Megállapítottuk, hogy ez sem nagyjából, sem egészében nem a mi zenénk. A rend kedvéért a zenekar neve: Rivers Ablaze. 

Bevallom, a magam részéről csak nagyon gyenge összekötő kapcsot találtam a két zenekar között, így csak nagyon halvány sejtésem van, mi indokolhatta az egymás után való fellépésüket. Marhára nem egy írányzat a kettő, így a hallgatóságuk közös halmaza nem vélem, hogy számottevő. 

S ez semmiképpen sem értékítélet a Rivers Ablaze zenéje felett. 

A KONCERT JUBILEUMI VOLT

Ahogy a koncert invitálók is jelezték: idén húsz éves a Special Providence. A húsz év alatt öt stúdióalbumot és egy élő lemezt jelentettek meg. Meg egy kétszámos dvd-t. Hagynak időt a zenéik megérésére, nem kapkodják el a felvételeiket. Itt meg tudod nézni, mi kötődik a nevükhöz. 

Ha nem mondtam volna: a SP instrumentális zenét játszik. Ének nélkülit. El is gondolkodtam koncert közben, hogy van valami átok a magyar, instrumentális progrock zenekarokon, mert az SP, amiképpen a Solaris, fényévenként ad ki lemezt és kábé ugyanolyan sűrűn koncertezik. Hogy a csuda vigye el! 

És akkor most kell jönnie az érdemi résznek, amikor nem a körülményekről, hanem a zenéről írok. De a zenéről írni nagyjából lehetetlen. Amiképpen a testi szerelemről is. Mindkettőt érezni, átélni kell, minden más csak megközelíteni tud. 

Eszembe jutottak dolgok, amikkel még tudom húzni, hogy az igazán érdemi résznek nekiveselkedjek. Például egy tévéinterjú, amit még a koncert előtt adott a dobos-zenekarvezető és az ex-billentyűs. 

Meg az jutott még eszembe, hogy elmondjam, ez egyfajta életmű koncert volt. Mert a zenekar összetétele nem volt állandó a színpadon.

A zenészek kronológikusan mentek végig az évek során megjelent albumok legjobb kompozícióin, és a színpadon állok személye mindig megfelelt az adott albumon zenélő muzsikusokénak. Merthogy mindenki meg lett hívva, aki valamikor is játszott a Special Providence-ben.

Kivéve, aki nem. Mert bár Ádám az interjúban mintegy mellékesen, név nélkül megemlítette, hogy volt egy szerencsétlen tagcseréjük is, rövid, átmeneti állapotban, de tény, ami való: Alek Darson nem volt a színpadon. (Aki egyébként, most hallgatom, nem játszik rosszféle muzsikát.)

Így a koncert gyakorlatilag három etapban zajlott.

A ZENÉSZEK

Kaltenecker Zsolt, Cséry Zoltán – billentyűk

Fehérvári Attila, Bata István – Bass

Kertész Márton – Gitár

Markó Ádám - Dobok

AZ ELSŐ ETAP

A SP zenéje az idő teltével változott. Az első lemez erőteljesen jazzes hangulatú volt. 

Eszembe is jutott, hogy tulajdonképpen olyasféle muzsika ez, mint amikor a nyolcvanas években összeálltak az akkori nagynevű jazzisták (Dés László, Másik János, Tóth Tamás, Szende Gábor) és rockisták (Lerch István, Karácsony János, Solti János, Tátrai Tibor) és alakítottak egy alkalmi formációt, Supergroup néven Mondjuk sokat nem gondolkodtak, hogyan hívják az együttest... 

Na, jó, jazzrock-os. Fúvosok nélkül. (Szerelmetesfeleségtársam szóvá is tette, hogy neki jobban tetszett volna, ha nem szintivel csalnak elő fúvós hangokat, hanem élő fúvósokkal.) Az első etap zenészei Markó Ádám, Kertész Márton, Bata István és Cséry Zoltán voltak. 

Ebben az etapban az első három lemez anyagából válogatott az együttes. Az én ízlésemnek ez a muzsika felelt meg leginkább. A finomságai, a játékossága és az összetettsége miatt. Külön élmény volt a dobos és a billentyűs össze-összenézős, -nevetős összjátéka. Szemmel láthatón szerettek egymással muzsikálni. S azt meg olyan kis jó volt nézni. Is. Hallgatni meg még inkább.  

Ez a felállás két lemezt rögzített: a 2007-es Space Café-t és a 2008-es Labyrinth-ot. 

A MÁSODIK ETAP

A basszusgitárnál Bata Jánost Fehérvári Attila váltotta. A többiek maradtak. Ez a felállás rögzítette a 2011-es Soul Alert című albumot. A muzsika valamelyest keményedett, Fehérvári egészen más stílusban basszerozik mint ahogy Bata, de az SP zenéjének mindkettő nagyon jól áll. Tény, hogy Fehérvári kommunikatívabb a közönséggel, nagyobb showman. A játéka feszesebb, ritmusosabb, míg Bata dallamosabb, bonyolultabb. Kinek a pap... Az összhatásban mindkettő teljesen rendben volt. :-) 

Itt tudatosodott bennem, hogy nagy eséllyel életem legjobb öt koncertje közül a hatodik-hetediken vagyok. (Egyszer át kellene gondolnom, melyek is voltak ezek!) Onnan tudom, hogy erről van szó, hogy elkezd megszűnni a külvilág, a muzsika teljesen átjár, magába fogad, átölel, ringat, felemel, elsodor. Megtörtént. Nem itt kezdődött: itt tudatosodott. 

A HARMADIK ETAP

A Cséry Zoltán ment, Kaltenecker Zsolt jött. Aki egyébként talán a legismertebb tagja a zenekarnak. A jazz-világban ismert. A magam részéről még nem hallottam őt játszani. A helyzet az, hogy tegnap se nagyon. Vagy rossz helyen álltunk, vagy a szintetizátora hangosításával volt baj. Amíg Cséry minden leütése tisztán szólt, addig Kalteneckert inkább csak láttam játszani. S mert emiatt jobban figyeltem, az tűnt még fel, hogy Cséryhez képest mennyit ült tétlenül a klaviatúrája mögött. Ennek minden bizonnyal a kompozíciók az oka. 

Ennek a felállásnak két lemeze jelent meg. 2015-ben az Essence of Change és 2017-ben a Will

A muzsika ebben az etapban teljesen elveszítette a jazzes beütéseit. Kis túlzással Dream Theatert hallgattam. Annak minden pozitívumával és negatívumával. Mert elképesztő  technikai tudás volt a számok mögött, hihetetlen energia dőlt a színpadról, de semmi játékosság és főleg semmi érzelem nem volt ezekben az alkotásokban. (A formáció második, harmadik számánál adta fel Szerelmetesfeleségtársam: „Maradj nyugodtan, ez nekem már sok!”) A viszonyom olyasféle volt ahhoz, mint Petőfinek a Kárpátokhoz: csodállak, ámde nem szeretlek”.  Gondoltam én. Nagyjából egyedül, mert szerintem rajtam kívül mindenki ugyanolyan önfeledt maradt mint amilyen volt addig. 

Én viszont a katartikus repülésből földre szálltam, s csak ámultam. Azt egész végig nem értettem, a dobos, zenekarvezető Markó Ádám a hogy a viharba bírja energiával amit a dobok mögött művel? Csuda izgalmas volt hallgatni és főleg nézni, amit művelt. Bámulatos precizitás, erő áradt belőle. Ráadásul mindvégig mosolyogva játszott. Le a kalappal! 

SZÍNPAD, HANG, TECHNIKA

Nem volt hiányom miatta, de a látványt egyáltalán nem tolta túl az SP. Oly annyira nem, hogy a zenészek jóformán egész végig csak háttér-megvilágítást kaptak. Cserébe igen sűrűn akadt reflektor, ami a közönség felé világított. A kedvemet elvenni nem tudta egyik sem, de igazából nem örültem neki. 

Többször elmondtam már: a nagy show-val semmi bajom nincsen. Amiképpen azzal sem, ha nem a látványon, hanem a muzsikán van a hangsúly.

Életem legjobb koncertjei között van, de az első háromban a Mandrake Moon Garay téren, egy kis pincében tartott koncertje, ahol maximum negyvenen-ötvenen ha voltunk. Ennyien fértünk be a pincébe. A látvány egy kopott szőnyeg volt, és néhány színes, ha emlékeim nem csalnak, piros villanykörte. Hidd el, amit hallottam, amiatt fel sem tűnt a puritán külsőség. 

Tegnap is csak a búcsúzásnál, a zenészek meghajlásánál kapcsoltam, hogy még mindig nem látom őket rendesen. A kényes feladatra való megfelelő ember csak akkor kapcsolta fel a teljes világosságot a színpad felett, amikor a technikusok nekifogtak szétszedni a rendszert. Vagyis nem a lehetőség hiánya miatt borultak sötétbe, kékbe és pirosba a muzsikusok. 

Bár nem apróság, de ha Kaltenecker billentyűjétől eltekintek, a hangzással sem volt az égvilágon semmi baj. Ha Cséry hangszere nem szól olyan határozottan, tán fel sem tűnik, hogy Kalteneckeré elveszett.

A KONCERTEN ELHANGZOTT KOMPOZÍCIÓK LISTÁJÁT

lefotóztam. A gitáros előtt álltunk, neki ragasztották a földre. Vagy ragasztotta ki magának. Jókor fotóztam le: nem sokkal a kattintás után odament egy fickó, feltépte a földről, összehajtogatta és elégedetten zsebre vágta. 

special_providence_a38_19.jpg

S VÉGÜL KÖVETKEZZÉK EGY ÖRÖMZENE, 

amikor az összes zenész egyszerre volt a színpadon. A muzsika címe, ahogy a setlisten is látható: Lazy Boy.

A befejező fotó a Special Prividence Facebook oldaláról való. A balsarok másfeledik sorában ott vagyok én is. :-D

466975955_1102908458059865_2798263229723239174_n.jpg

A bejegyzés trackback címe:

https://mohabacsizenethallgat.blog.hu/api/trackback/id/tr2018732188

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása